Almanca sayılar, günler, aylar, mevsimler ve dahası
www.almancasayilar.com info@almancasayilar.com

Almanca Temel Cümleler

Değerli arkadaşlar bu ders cümle çeşitlerinin daha detaylı incelemeye başlayacağız ve Almanca Temel Cümleler konulu dersi işleyeceğiz.

Almanca Temel Cümleler

Almancada cümle kurmanın ve özellikle temel cümlelerin yeni başlayanlar için önemli yeri vardır. Temel bir cümlenin nasıl kurulduğu ve hangi özelliklere sahip olduğu iyi bilinirse diğer cümle çeşitlerinin anlaşılması daha kolay olur. Temel cümlelerde cümlenin öğeleri Subjekt+Verb+Objekt yani özne+fiil+nesne şeklinde sıralanır. Almancada cümle kurma ve temel cümleler konusu aslında çok katı kuralları olmayan bir konudur. Bazı durumlarda özne ve nesne yer değiştirse bile cümlede bir anlam bozukluğu meydana gelmez.  Esnek ve öğrenilmesi kolay olan bir konu olsa da tabi ki bazı kuralları bilmeniz gerekir.

Almancada Temel Cümle Kurumunun Özellikleri

  • Yukarıdada belirttiğimiz gibi Almanca temel cümlelerde öğeler Subjekt+Verb+Objekt(AndereSatzglieder) şeklinde sıralanırlar.
  • Cümle içerisinde çekimlenen fiili ikinci öğede bulabilirsiniz.
  • Özneler genel olarak başta yer alırlar ancak nesne ile öznenin yer değiştirdiği de görülebilmektedir. Böyle durumlarda ise özneyi çekimlenen fiilin arkasında aramak gerekecektir.
  • Infinitiv ile Partizip II çekimi yani master halde bulunan fiillerin genel olarak cümlenin sonunda yer aldığı görülür.

Almanca Temel Cümleler de kendisi içinde gruplara ayrılmaktadır. Dersimizin bu bölümünde temel cümle çeşitlerini görüp kısaca inceleyeceğiz.

Basit Cümleler

Fiillerin ikinci öğe olarak yer aldığı bu cümlelerde özneyi zamir ya da isim olarak görebilirsiniz. Ayrıca doch, danke, nein, ja gibi sözcüklerin öğe dizilişini de bozmadığı görülmektedir.

Das Grasist grün. / Çimen yeşildir.

Birleşik Cümleler

Bu tür cümlelerde ikinci öğe olarak fiilin çekimlenen hali bulunmaktadır. Aynı zamanda master halde bulunan fiillere de cümlenin sonunda yer verilmektedir. 

Meine Mutter wird mit mir befreundetsein./ Annem bana arkadaş olacak.

 

Ayrılabilen Fiiller ile Basit Cümleler

Bu cümle çeşidinde çekimlenen fiil ikinci sırada yer alırken fiilde bulunan ön ekin cümlenin en sonuna gittiği görülmektedir.

Mein Bruder macht die Tür. / Kardeşim kapısı açar.

Ayrılabilen Fiiller ile Birleşik Cümleler

Bu cümle türünde de ayrılabilen fiilin master hali ile cümle sonunda yer aldığı görülürken ikinci sırada yine çekimlenen fiile yer alır.

Ich werde den Pfeilbald starten./ Yakın zamanda okula başlayacağım.

Değerli arkadaşlar, okumuş olduğunuz konunun haricinde sitemizde bulunan bazı içerikler hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz, sitemizde aşağıdaki gibi konular da mevcut olup bu konular Almanca öğrenen arkadaşların bilmesi gereken konulardır.

Aşağıdaki Almanca derslerimizden de istifade edebilirsiniz:

Almanca saatler

Almanca meslekler

Almanca fiil çekimleri

Almanca modalverben

Almanca artikeller

Almanca renkler

Almanca sıfatlar

Almanca günler

Almanca aylar

Almanca sayılar

Değerli arkadaşlar, sitemize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder Almanca derslerinizde üstün başarılar dileriz.

Sitemizde görmek istediğiniz bir konu varsa bunu bizlere aşağıdaki soru-görüş alanına yazarak bildirebilirsiniz.

Yine aynı şekilde Almanca öğretme metodumuz, Almanca derslerimiz ve sitemiz ile ilgili diğer soru, görüş, öneri ve her türlü eleştirilerinizi aşağıdaki alana yazabilirsiniz.

En hayırlı genç odur ki, ihtiyar gibi ölümü düşünüp âhiretine çalışarak, gençlik hevesâtına esir olmayıp gaflette boğulmayandır.

Hem madem dünyevî dostlar ve rütbeler kabir kapısına kadardır. Elbette, en bahtiyar odur ki, dünya için âhireti unutmasın, âhiretini dünyaya feda etmesin, hayat-ı ebediyesini hayat-ı dünyeviye için bozmasın, mâlâyâni şeylerle ömrünü telef etmesin, kendini misafir telâkki edip misafirhane sahibinin emirlerine göre hareket etsin, selâmetle kabir kapısını açıp saadet-i ebediyeye girsin. (Risale-i Nur'dan Vecizeler)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Learn German & Almanca aylar