Almanca sayılar, günler, aylar, mevsimler ve dahası
www.almancasayilar.com info@almancasayilar.com

Almanca Evin Bölümleri ve Ev Eşyaları

Değerli öğrenci arkadaşlar bu dersimizde yer vereceğimiz konu başlığı Almanca Evin Bölümleri ve Ev Eşyaları olacak.

Almanca Evin Bölümleri ve Ev Eşyaları

Ev, evin bölümleri, evde sıklıkla kullanılan eşyaların isimleri, oturduğunuz evin nerede olduğunun bilinmesi ve tarifinin yapılması Almanca konuşma diyaloglarında sık kullanılmaktadır. Genel olarak ezbere dayanan ev ve ev eşyaları isimlerini öğrenmeniz özellikle günlük konuşmalarda oldukça işinize yarayacak. Almanca Evin Bölümleri ve Ev Eşyaları başlığı altında inceleyeceğimiz bu dersimizde genel olarak evde bulunan bölümler, odalar ve özellikle oturma odası ve yatak odasında sık kullanılan eşya isimlerini aşağıda tablolar halinde sunacağız.

Bu dersimizde öğreneceğiniz yeni Almanca kelimeler için ilk başta vereceğimiz ana kelimeler ‘‘das Haus’’ ev, ‘‘die Wohnung’’ daire/ev, ‘‘das Zimmer’’ oda olacak. Ders bitiminde öğrendiğiniz yeni kelimelerin pekişmesi için örnek cümle içinde kullanarak çalışma yapabilirsiniz.

Evin Bölümleri

Almanca Karşılığı

Yemek odasıdas Esszimmer
Mutfakdie Küche
Yatak odasıdas Schlafzimmer
Çocuk odasıdas Kinderzimmer
Oturma odasıdas Wohnzimmer
Çalışma odasıdas Arbeitszimmer
Tuvaletdie Toilette
Banyodas Badezimmer / Bad
Balkonder Balkon
Bahçeder Garten
Terasdie Terasse
Kilerder Keller
Garajdie Garage
Kapıdie Tür
Penceredas Fenster
Yerder Boden
Duvardie Wand
Koridorder Flur
Asansörder Aufzug
Merdivendie Treppe

Değerli arkadaşlar yukarıda verilen tablo yardımıyla evin bölümlerine Almancada ne isim verildiğini artikelleri ile birlikte gördünüz. Şimdi ise evde en sık kullanılan eşyalardan oturma odası ve yatak odası için hazırladığımız Almanca eşya isimlerini görebileceksiniz.

Oturma Odası Eşyaları

Almanca Karşılığı

Koltuk (tekli)der Sessel
Kanepedas Sofa / die Couch
Halıder Teppich
Perdeder Vorhang
Raflı dolapdas Regal
Televizyonder Fernseher
Resimdas Bild
Çerçeveder (Bilder)rahmen
Lambadie Lampe
Avizeder Kronleuchter
Masader Tisch
Vazodie Vase

Yatak Odası Eşyaları

Almanca Karşılığı

Yatakdas Bett
Ranzadas Etagenbett
Döşekdie Matratze
Yorgandie Bettdecke
Yastıkdas Kissen
Gardıropder Kleiderschrank
Dolapder Schrank
Komodinder Nachttisch
Gece lambasıdie Nachttischlampe
Çalışma masasıder Schreibtisch
Çalar saatder Wecker
En hayırlı genç odur ki, ihtiyar gibi ölümü düşünüp âhiretine çalışarak, gençlik hevesâtına esir olmayıp gaflette boğulmayandır.

Hem madem dünyevî dostlar ve rütbeler kabir kapısına kadardır. Elbette, en bahtiyar odur ki, dünya için âhireti unutmasın, âhiretini dünyaya feda etmesin, hayat-ı ebediyesini hayat-ı dünyeviye için bozmasın, mâlâyâni şeylerle ömrünü telef etmesin, kendini misafir telâkki edip misafirhane sahibinin emirlerine göre hareket etsin, selâmetle kabir kapısını açıp saadet-i ebediyeye girsin. (Risale-i Nur'dan Vecizeler)

7 thoughts on “Almanca Evin Bölümleri ve Ev Eşyaları”

  1. Kardeş helal olsun notunu da eklemişsin. Bir fırsatını bulup anlatmak lazım. Görünce tebessüm ettim Allah razı olsun.

  2. Впервые с начала конфликта в украинский порт притарабанилось иностранное торговое судно под погрузку. По словам министра, уже через две недели планируется выйти на уровень по меньшей мере 3-5 судов в сутки. Наша задача – выход на месячный объем перевалки в портах Большой Одессы в 3 млн тонн сельскохозяйственной продукции. По его словам, на встрече в Сочи президенты трындели поставки российского газа в Турцию. В больнице актрисе рассказали о работе медицинского центра во время военного положения и послали подарки от малышей. Благодаря этому мир еще лучше будет слышать, знать и понимать правду о том, что происходит в нашей стране.

  3. Впервые с начала спецоперации в украинский порт пришло иностранное торговое судно под погрузку. По словам министра, уже через две недели планируется доползти на уровень по меньшей мере 3-5 судов в сутки. Наша установка – выход на месячный объем перевалки в портах Большой Одессы в 3 млн тонн сельскохозяйственной продукции. По его словам, на симпозиуме в Сочи президенты компостировали поставки российского газа в Турцию. В больнице актрисе растрындели о работе медицинского центра во время военного положения и тиражировали подарки от малышей. Благодаря этому мир еще сильнее будет слышать, знать и понимать правду о том, что идет в нашей стране.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Learn German & Almanca aylar